KÄOKUKUD ON TOMATISÕBRAD

TARTU POKU LASTEAED

22.02.2019 on meie rühmas neli uut sõpra, kelle eest hoolitseda- väikesed tomatitaimed.Tomatibeebid said endale nime. Punase viljaga tomatid ( Vilma) on väikesed poisid. Poiste nimed on Lumi ja Nublu. Kollase viljaga tomatid (Veenus) on tüdrukud. Tüdrukute nimed on Tarina ja Pella. Tomatite nimed pakkusid lapsed hääletamise teel välja ja enim hääli saanud tomatid said endale nimed.

22.02 tomatitaimede andmete märkimine. Hommikuringis tomatibeebidele nimede mõtlemine ja hääletamine. Nimedeks olid: Kaks poissi ( punased) - Nublu ja Lumi ja kaks tüdrukut(kollased) - Tarina ja Pella Tomatitaimede kastmine ja pildistamine ( lapsed+ tomatibeebid)

25.02 esmaspäev Tomatitaimede uurimine luubiga ja tomati nuusutamine Uurimise käigus jõudsid lapsed järeldusele: tomati lehed on karvased ja lõhnavad väga tomati moodi. Lähema vaatamise käigus selgus, et tomatitaimedel on pisi-pisikesed õienupud. Mõõtmise käigus selgus, et tomatipoisid ( Vilma) - Nublu ja Lumi ( 14 cm) on pikemad kui tomatitüdrukud ( Venus) - Tarina ja Pella ( 9 cm). Lapsed märkasid, et tomatitüdrukute kleitidel e lehtedel on pisike auguke ja ühel lehel valge laiguke.

7.märtsil 2019 tomatibeebid saavad endale uue ja suure ühiskodu. Toimub tomatitaimede ümberistutamine.

7.märts.2019 tomatilapsed on oma uues kodus. Lapsed hoolitsevad, et mulda oleks piisavalt ja õige taime juures oleks kindlalt kinnitatud tomati nimesilt. Tomatitüdrukud ( Tarina ja Pella - sort "Venus") on ääres ja sihvakad tomatipoisid ( Lumi ja Nublu - sort " Vilma") sattusid keskele

22.03.19 märkasid lapsed hommikuringis esimesi tomati hakatisi. Elevus oli suur. Lapsed leidsid, et tomatitüdrukul Tarina ( " Venus") õied on samasugused nagu kuldsed tähekesed taevas.

29.03.19 Lapsed on usinad ülesmärkijad ja mõõtjad. Tomatitaimedega töötamine õpetab lastele koostöö tegemist ja tabeli täitmise oskust. Õisi ja õienupukeste kokku arvutamiseks tuleb appi võtta lausa kalkulaator. Lastele meeldib tomatitaimede eest hoolitseda. Eriti tore on, et saab ise kastekannu sisse vett panna ja siis taimedele joogiks anda.

2. aprill. 2019 Tulevaste tomatite jaoks on juba korvikesed valmis meisterdatud. Nüüd tuleb oodata vaid valmivaid tomateid. Ootame suurt saaki, et korvid ikka kuhjaga täidetud saaksid :)

Tomatid inspireerivad ja annavad lõbusaid mõtteid. Panime kartulile punast värvi ja valmisid kangale punased tomatid.

22.04.19 Valminud on meie kaua oodatud esimene tomatimari. Hommikul oli lastel suur rõõm, kui märkasid kollast tomatit.

02.05.19 Laste rõõm on olnud hommikuti suur, kui on avastatud kollaseid tomateid. Korduvalt lapsed küsisid, et kuna tomateid süüa saab. Täna siis jõudis kätte päev kui sai proovida ühiselt hoolitsetud, vaadeldud ja hellitatud tomateid. Järgmisena ootame punaseid tomateid.

Olen Tartu Poku lasteaia Käokuku rühma õpetaja Leoonika. Räpina Aianduskooli projekt " Tomatisõbrad" õpetas mulle isiklikult pisut lähemalt tundma õppida digimaailma võimalusi kasutama. Lapsed tundisd rõõmu ja õppisid vaatlema ning hoolitsema taimede eest. Antud projektist said kasu nii õpetaja kui ka lapsed.